Co można powiedzieć na temat bram przeciwwłamaniowych

Drzwi przeciwwłamaniowe

Drzwi przeciwwłamaniowe

W działach lub mieszkaniach, w których przetrzymywane bywają niezwykle wartościowe obiekty lub gdy zbieramy wiele cennych przedmiotów, np. zbiór obrazów lub wiele biżuterii, ważne jest zainstalowanie drzwi antywłamaniowych.

Drzwi przeciwwłamaniowe i ich konstrukcja

Drzwi przeciwwłamaniowe są specjalnie skonstruowane i wykonane z mocnych surowców, które bronią przed złodziejami. Zwykle mają część z blachy stalowej, stelaż ze stali hartowanej, część ocieplającą z wełny mineralnej, dodatkowe wzmocnienia, ościeżnicę z wzmocnionego kątownika oraz zamek centralny, który zamyka drzwi ryglem dolnym i górnym, a obok niego pomocniczy zamek, taki jak w zwykłych drzwiach. Drzwi wewnętrzne, aby miały status drzwi przeciwwłamaniowych muszą zostać przebadane w Instytucie Techniki Budowlanej lub Instytucie Mechaniki Precyzyjnej lub w obu tych instytutach. Dają one bramom odpowiednią klasę od 1 do 6, przy czym norma 5 i 6 to drzwi antywłamaniowe, zakładane w bankach czy na policji. Jeśli mieszkamy w lokalu w na osiedlu bloków, gdzie są dodatkowe zabezpieczenia w rodzaju domofonu, ochrony osiedlowej, to wystarczą nam doskonale drzwi klasy 1 i 2.

W domach jednorodzinnych lepszym sposobem mogą być drzwi klasy 3 i 4. Natomiast, gdy chcemy ochronić bardzo cenne przedmioty, to powinniśmy pomyśleć o drzwiach klasy 5 i 6, które są z założenia pancerne. Rodzaj klasy powinien być uwidoczniony na tabliczce znamionowej kupowanych drzwi. Rynek jest dzisiaj bardzo bogaty w propozycje firm, które oferują drzwi przeciwwłamaniowe, należy jednak wiedzieć, co jest ważne przy ich zakupie. Jak już wyżej wspomniano istotna jest klasa przyznana w certyfikacie i to jest podstawa.

Drzwi przeciwwłamaniowe

Drzwi przeciwwłamaniowe

Ponadto drzwi warto, żeby miały dodatkowy certyfikat drzwi ogniotrwałych, co w przypadku drogocennych zbiorów jest dość istotne, gdyż ważna jest wówczas nie tylko ochrona przed włamaniami, ale także przed ewentualnym pożarem.
Na deser wybieramy drzwi podług naszego gustu i pasujące do domu czy pomieszczenia, w jakim mają się znajdować. Do wyboru mamy dużo możliwości i fornirów oferowanych przez przedsiębiorstwa wyrabiające bramy, nie są one w niczym gorsze pod względem estetyki normalnym drzwiom zewnętrznym. Mogą nawet mieć różne szybki, które są wówczas wykonane ze szkła pancernego.
Musimy jednak się liczyć z tym, że drzwi przeciwwłamaniowe będą sporo droższe od przeciętnych.