Czy chcę mieć drzwi przeciwpożarowe w nowym domu?

Według przepisów przeciwpożarowych nie muszę mieć w swoim domu drzwi przeciwpożarowych, dlatego, że ustawodawca nie zmusza mnie do tego. Jednakże mam prawo sobie założyć takie drzwi, aby poczuć się chronionym, szczególnie, gdy mam fobię związaną z ogniem.

Montować drzwi przeciwpożarowe czy nie?

Drzwi przeciwpożaroweNa przykład taki bliski przyjaciel z całą pewnością na ową fobię choruje. Dał sobie zamontować drzwi przeciwpożarowe we wszystkich pomieszczeniach w budynku. Kosztowało go to do licha i trochę pieniędzy, bowiem drzwi przeciwpożarowe są dużo kosztowniejsze niż normalne drzwi, a poza tym nie było to wcale potrzebne, gdyż czasem nawet było to idiotyczne. Po co komu przykładowo drzwi przeciwpożarowe do sypialni? Zwłaszcza, gdy założył też drzwi przeciwpożarowe w łazience obok sypialni, skąd ewentualnie mógłby się rozprzestrzeniać pożar, lecz pod warunkiem, że w owej łazience znajdowałby się piec do grzania wody, ale ten przyjaciel jak raz gorącą wodę pobiera z pieca zamontowanego w piwnicy.

Naturalnie w piwnicy ok, tam jak najbardziej jest to przydatne, szczególnie, gdy obok takiego junkra zamontował w tym miejscu jeszcze piec na drewno i ryzyko pożaru istnieje, ale w jakim celu takowe drzwi przeciwpożarowe montować w sypialniach na piętrze? A dajmy na to na taras? Aliści na werandzie pożaru raczej nie można się spodziewać, poza sytuacją, gdyby miał na balkonie grill, lecz on ma grill w innym końcu ogrodu! Toteż drzwi przeciwpożarowe na werandę są nie tylko niewypałem, lecz wręcz bezmyślnością, bo, gdyby faktycznie w domu powstał pożar, to owe drzwi przeciwpożarowe byłyby przeszkodą w jego tłumieniu!

A swoją drogą jak często statystycznie da się w życiu spowodować pożar w swoim domu? Dawniej, kiedy domy były przede wszystkim drewniane i pokryte snopkami słomy miało to miejsce nawet często, lecz w dzisiejszych czasach przy domach z betonu, przy uziemieniu, przy czujnikach dymu, cały ten temat pożaru jest nieco na wyrost. Jednakże bez wątpienia lepiej się zabezpieczyć i do kotłowni na wszelki wypadek zrobię sobie właśnie drzwi przeciwpożarowe